Digital transformation, digital disruption - czyli, jak transformacja cyfrowa zmienia biznes i świat
Technologie informatyczne zmieniają świat każdego dnia. Wiele z tych zmian dostrzegamy dopiero, gdy spojrzymy kilka lat wstecz. Trudno dziś uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu nie było w miastach elektrycznych hulajnóg, rowerów czy samochodów do wynajmu na godziny. Nie wyobrażamy sobie zycia bez podróżowania, a podróży bez portali pośredniczących w sprzedaży noclegów. Kto dziś pamięta, że zarezerwowanie miejsca w hotelu jeszcze nie tak dawno wymagało posługiwania się telefonem, faksem, czy wykonania przedpłaty! A media społecznościowe, a wyszukiwarki, porównywarki? Listę wynalazków z branży IT można by ciągnąć. Parafrazując słowa Churchila, jeszcze nigdy tak niewiele (technologia IT), nie zmieniła tak wiele, u tak wielu.
Cyfrowa transformacja biznesu w ostatnich latach nabrała tempa. Zmian jest więcej, są szybsze i głębsze. Jak mówi nasz ekspert
Norbert Busch,
digital transformation zmieni nasze życie osobiste, zawodowe, organizacje, w których pracujemy i społeczeństwa, w których żyjemy. Technologie, które mają odegrać kluczową rolę w
cyfrowej transformacji to sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence), internet rzeczy (ang. Internet of Things) i blockchain a wszystko to w połaczeniu z rozwojem automatyzacji, coraz większą autonomią otaczającej nas zewsząd technologii i jej udostępnianiem w formie usług. Tym, co umożliwia upowszechnienie tych technologii jest powszechny dostęp do sieci i zasobów obliczeniowych w formie tzw. chmury obliczeniowej (ang. cloud computing). Jak Ci trzej jeźdźcy apokalipsy cyfrowej zmienią świat i przekształcą biznesy?
Sztuczna inteligencja ma zmienić każdy aspekt
biznesu - interakcję z klientami przez jej pogłębione spersonalizowanie, nowe usługi i produkty wypełnione rozwiązania z zakresu AI oraz to jak funkcjonują firmy na poziomie operacyjnym.
IoT sprawi, że będziemy jeszcze bardziej otoczeni urządzeniami zbierającymi dane. Dane o nas, o naszym otoczeniu, o naszym zachowaniu. Świat rzeczy przekształci się w świat danych. Typowe możliwości
cyfrowej transformacji biznesu dzięki IoT to m.in. śledzenie użytkowania zakupionych produktów, wgląd w preferencje i zachowania klientów, stały dostęp do informacji o stanie zdrowia, a więc i możliwość stałej diagnostyki, zdalne serwisowanie sprzętu czy planowanie zapasów (np. na podstawie informacji o zapełnieniu lodówek u klientów).
Blockchain ma z kolei zmienić sposób uzyskiwania zaufania w cyfrowym świecie i dostarczyć technologii pozwalajacej gromadzić informacje w sposób wiarygodny a jednocześnie powszechny. Nie zdzwmy się, gdy nasze dane zdrowotne, bankowe czy głosowania będą realizowane za pośrednictwem właśnie blockchainu.
Transformacja cyfrowa biznesu zagraża tym, którzy nie są na nią przygotowani i źródło nieosiągalnych do tej pory możliwości rozwoju dla tych, którzy potrafią odnaleźć się w przekształcanym technologią świecie. Jak radzić sobie w świecie
cyfrowej transformacji? Trzeba rozumieć zmieniający się świat: technologię i biznes, umieć dostrzec okazje i z nich korzystać.
O
cyfrowej transformacji biznesu, disruptive technologies (IoT, Blockchain, AI), architekturach IT, architekturze korporacyjnej, biznesie w świecie cyfrowym i innych rzeczach dowiesz się na studiach podyplomowych Zarządzanie zasobami IT.